Trapez Sac Ölçüleri

trapez-sac-olculer-yazilari

Trapez Sac Ölçüleri

Trapez sac ölçüleri, kullanım maksadı ve üretim standartlarının belirttildiği hatve yüksekliği hatveler arası eksenler ve faydalı kullanım alanı dediğimiz net kapatma alanı olarak üç farklı ölçü birimi ile anılmaktadır. Hatve yüksekliği olarak anılan ölçü düz bir zemine bırakılan malzemenin zeminden başlayan yükseklik ölçüsünü bildirir. Birçok firmanın farklı tipte ve formda ürünü olmasına karşın ölçülendirme ve anma birimleri aynı şekildedir. Hatve yüksekliğinden sonra yazılmış olan ölçü ise formların eksenidir. Bu eksenler ise birbirine takip eden aynı formdan diğer formun tam ekseninden ölçülerek belirtilir.

Piyasada trapez sac üretimi yapan firmalar özgün bir tasarım ve farklı model trapez sac ölçüleri üzerine çalışarak üretim yapmak isterler. Bu özgün tasarım tercihleri çalıştıkları müşterilerle uzun soluklu ticari faaliyetlerini devam ettirmek içindir. Vida somun mantığı gibi çalışan trapez sac montajı sonrasında tadilat durumunda farklı bir trapez sac ölçüleri olan ürünü kullanamazsınız. Bunun da sebebi trapez sac hatvelerinin yani formlarının birbirine uyması gerekmektedir. Genelde satın alma yapan müşterilerimiz ürünleri kg bazda kıyaslama yapmaktadır. 

Trapez Sac Nasıl ölçülendirilir

Trapez Sac ölçüleri, belirli taşıma kapasitelerine göre kalınlıkları ve form şekilleri değişen sacların teknik olarak sınırları belirtilmiş birimlerdir. Kataloglarda her ne kadar belirtilse de bazen buradaki teknik terimlerin anlaşılmadığı zamanlarda olmaktadır. Hatve olarak tarif edilmiş ölçü ismi birbirine tekrar eden aynı şekil formlardır. Hatve genel bir açıklama olup firmaların kendine özgü formları bulunmaktadır. Hatve adı altındaki ölçü birimi birbirini tekrar eden formu tarif etmektedir. İnşaat ve endüstriyel sanayi de kullanılmasından ötürü ölçüler mm cinsindendir. Anılan ilk ölçü olan 27 olarak belirtilen ölçü 2,7 cm’dir. Tüm ürün tiplerinde söylenen ilk ölçü yüksekliktir. 27 mm olarak belirtilen trapez sac ölçüsü yüksekliğini göstermektedir.

Yükseklikten sonra belirtilen ölçü ise hatve ekseninden diğer hatve eksenini tarif etmektedir. Aşağıdaki teknik resimde de 200 mm olarak gösterilen ölçü ise birbirine tekrar eden formun orta ekseninden diğer orta eksenini göstermektedir. Bir ürünün genişliği 27 mm ve 200 mm ölçü birimi trapez sacın form ölçülerini göstermektedir. Bu formdaki trapez sac ölçüleri iki farklı genişlikte üretilmektedir.
Trapez sac ölçüleri kısmının genişlik kısmı ise sacın üretildiği rulonun genişliği ile belirlenmektedir. 27/200 formunun net kapatma alanı 800 mm olan trapez sacı 1000 mm lik rulodan üretilmektedir. Net kapatma alanı 1000 mm ( bir metre ) olan trapez sac ilse 1250 mm rulodan çekilmektedir. 1250 mm olan rulo sac yerine 1240 mm rulo sac dan üretim yapılması formun işlevini bozmamaktadır. Çünkü net kapatma alanı 1000 mm olan trapez sacın net genişlik ölçüsü 1060 mm dir.

Trapez Sac Ağırlıkları için tıklayınız…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir